Amazing math and grammar practice

Amazing math and grammar practice
5.0 2

#1

if you guys need good grammar or math practice try IXL they have all grammar and math topics(yes including calculus ) from JK- grade 12. it costs $160 for a whole year or $20 per month , and that is for both math and grammar. it has helped me Immensely over the years, and I would highly suggest that for all of you.


#2

I’ve moved your topic to “Reviews”. Feel free to add stars.


#3

You can learn and practice calculus for free on Khan Academy.


#4

I use khan academy too but it is mostly for understanding the concepts. IXL is more of practice. I know khan academy has practice but it is limited, which I mean there is only like a dozen practice problems for each topic. IXL has 60+ practice for each topic. still I would highly recommend Khan academy for concepts.


#5

Its for all grades, i remember doing that in like 3rd to 4th grade. It did help, but i would face palm when when your at 99% and you get one question wrong and it sends you all the way back to 90% (9-10 questions)

Decent learning for anyone looking for extra practice.


#6

Thank you for that information. Do you think it worth it? I use Khan


#7

It has been recommended by math teachers by so far all my grades, so it doesn’t seem that bad.


#8

@RobertSenior personally I think it is worth it if you are gonna be using it very often; however if you are using it occasionally consider maybe getting the monthly plan only during the months were you are going to be needing it the most


#9

Good information. Many thanks. I will follow your advice.